Tituly
FOTO: Jana Mesarčová

Pepa Novák. Uličník z vedlejší ulice, rošťák, ale dobrák od kosti. Sotva prolezl základku, ani na učňáku mu to prý moc nešlo. Ale byl snaživý. Toho mužskýho jsem nedávno potkala.

Zbrzdil chůzi, žoviálně pronesl „Jej, co ty, jak se máš?“ a s dovětkem zvolaným přes rameno: „Nezlob se, chvátám na zastupko!“ mi podával z prsní kapsy saka vylovenou vizitku. Na ní stálo Mgr. Bc. at Bc. Josef Novák, MBA.

Koukám na vizitku a nevěřím svým očím. Uznale pokyvuji hlavou a s úsměvem si kladu otázku, jak se Pepíček vyšvihl. A především, co vlastně vystudoval, v čem se nakonec stal odborníkem, které to absolventem vysoké školy a oborů vlastně je. Přesněji, kterých to absolventem vysokých škol vlastně je.

Titul MUDr., JUDr., MVDr., PhDr., RNDr., MDDr., Ing.arch., ani Ing., před svým jménem napsáno nemá. Z toho dovozuji, že lékařem, zvěrolékařem, dentistou, doktorem práv, doktorem přírodních věd, architektem, a ani kvalifikovaným odborníkem v technickém oboru, tj.  inženýrem, Pepíček není. Ukončené vysokoškolské studium a složení příslušných zkoušek u uměleckých oborů opravňuje používat titul MgA. (magistr umění) nebo BcA. (bakalář umění), což na vizitce u jeho jména taktéž nevidím, čili výjimečné hudební, herecké anebo jinak kumštýřské nadání mi u Pepíčka také neuniklo. No, tedy mi povězte, co za akademického specialistu jen Pepíček může být? Jako učeň studijními ambicemi neoplýval, ani selskou logiku nesypal z rukávu. Nám, jeho slovy „inteligentním gymplákům“, se pohrdavě vysmíval. Ale což, člověk nikdy neví, co se z koho vyklube, navíc kluci mají svůj čas. Každopádně, smekám klobouk dolů.

Vizitku jsem založila do krabičky nevýznamných papírků a poznámek, které by se mohly v budoucnu případně hodit, a na setkání jsem zapomněla. Až jednou, když jsem hledala zástupce nejmenované firmy na webu, z jedné pozice majitelů firmy na mne bliklo jméno Josef Novák včetně všech těch podivně seřazených titulů před jménem a za jménem. Z krabičky jsem vytáhla vizitku, porovnala, a na beton jsem si byla jistá, že jde o Pepíčka, který mne nedávno potkal a chvátal na zastupitelstvo. „Podívejme se, kluk jeden ušatý, přece jen si nakonec vzal prsatou Růžu, pozice spolumajitele ve firmě jejího táty tomu nasvědčuje!“, uculila jsem se a rozhodla se mu cinknout.

Do zvučného „halló“, které odstartovalo náš telefonický hovor, jsem Pepíčkovi pochlebně a v koketním tónu naservírovala: „Tedy, Pepíčku, pane magistřebakalářietbakaláři, překvapuješ, jak Tě mám safra oslovovat? Víš, abych Tě náhodou neurazila?“ Na konci drátu jsem pocítila pýchu a milostivě chápající odpověď: „Ahoooj Jáňo, stačí jen magistřéééé.“ Dále se Pepíček rozpovídal, jak se studia stala jeho vášní, jak prý - zaplatíš školné, přijímačky neděláš, u zkoušek něco opíšeš, něco okecáš, testy trefíš, prostě, že tě nevyhodí, že soukromky potřebují prachy. A hihotal se na celé kolo, až jsem sluchátko odkláněla. Pokračoval: „první bakalář byla soda, to jo, ale všichni se nějak potřebujeme, znáš to, nějak jsem to udělal. Pak mne přesvědčili na navazující dvouleté magisterské studium, jenže to byla jiná soukromá vejška. Zkusil jsem to, hihi, povedlo se, udělal jsem to a bác, měl jsem najednou dva tituly. Nedávno jsem si dodělal dalšího bakaláře, to byla brnkačka, korona zajistila vše on-line, nikam jsem nemusel, co ti budu povídat! Při tom všem jsem v pohodě chodil do firmy. A embíej* - to cvakl tchán.“ (* neakademický manažerský titul, pozn. autorky)

Zdvořile jsem naslouchala příběhu, který není vůbec ojedinělý. Podobal se příběhu jistého Matěje, který za 7 let dokázal vystudovat 6 vysokých škol za zisku 6 titulů (Ing. Bc. + C.M., MBA, MSc.). Pokyvovala jsem Pepíčkovu vyprávění a současně jsem se zamyslela...Studovat je prostě „in“. Jinak řečeno – absolventů vysokých škol s násobnými tituly přibývá jako hub po dešti. Kdekdo je neuvěřitelně „študovaný“, co na tom, že u některých je za jejich titulem více účelového, než učeného. Kvalita vystudovaných absolventů ustupuje jejich kvantitě. Vznikem nového českého vysokého školství, především soukromého s jeho jednoduchou dostupností a přebujelou distanční formou, pak i vlivem všudypřítomné googlovské doby – její digitalizací, komerční tyranií, uspěchaností, povrchností, tím vším dohromady včetně maloměšťácké české národní povahy a společenského trendu koukat pohrdavě na manuální práci, dochází k převzdělanosti českého obyvatelstva. Také nám pomalu vymírají ti, kteří své tituly před jménem i za jménem - tuto ctihodnost - získali postupně a díky osobním předpokladům, řádnému absolutoriu veřejné, resp. státní vysoké školy, letité empirii, nespočitatelným hodinám bádání, kilometrové publikační činnosti a odborné či pedagogické praxí. Vymírají ti, kteří vystudovanou specializaci léty praxe prohlubovali, nechali ji vykrystalizovat do mistrovského tvaru a zůstali jí věrni. Tito vzdělanci jsou mnohdy nahrazování titulovanými rychlokvaškami, univerzály, kterým je připisován předpoklad, že požadované praxe posléze nějak nabydou. Přece vysoká škola, resp. titul jeden, dva, tři = patent na rozum, ne?

"Jáňo, jsi tam?", probere mne z úvahy Pepíčkovo zvolání do telefonu. "Zastav se na kafé, ano?" "Pokecáme!" Souhlasila jsem. S přáním velkých úspěchů a radostné kariéry jsem telefonát ukončila. Ačkoliv Pepíček toho napovídal dost, co vlastně vystudoval a v čem je odborníkem, mi však nějak nestihl říci. Prozatím mi Pepíček zůstane na paměti tím více jako titulonosič, než sofostikovaný vzdělanec, ale, třeba i podruhé překvapí, nikoliv titulem samotným, nýbrž vystudovaným oborem, který si svou kuriozitou nezadá s některými studijními obory v zahraničí, např. vědním oborem o pizze, vědním oborem huličství či vědním oborem sušeného masa.

Zpět do rubriky Zpět na homepage
Váš příspěvek do diskuze:
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
35 komentářů
Jana Mesarčová
Dovolím si reagovat na komentář paní Marie Novotné: Za dobu více jak 12 let, co přispívám svými články (myslím čtivými) na portál i60.cz, se žádný z komentářů k nim nevěnoval lustraci mého vzdělání. Ale budiž, paní Novotná. Konstatuji, že cílem mého článku bylo poukázat na jev v naší české kotlině přispívající k degradaci akademických titulů.
Jaroslav Čtvrtečka
Za mých mladých dob, jsem projevil zájem studovat druhou střední školu, místo vysoké. Měl jsem dokonce vypsanou přihlášku. To se počátkem posmdesátek dělávalo, na některých školách šlo získat druhou maturitu, tedy další odbornost, externě. Dělala se jenom ta další odbornost, dva roky, protože z jazyků jsme už maturitu měli za sebou. Bohužel můj tehdejší zaměstnavatel (armáda) byl proti tomu a zakázal mi to. Škoda, mohl jsem mít ke strojní průmyslovce, ještě elektrotechniku, která mne bavila. Co jsem z oboru potřeboval, jsem si pak dostudoval z odborné literatury sám, možná mě to o to víc bavilo. Stejně jako počítače, které později začaly nastupovat a na ně zpočátku žádná škola nebyla, školení k nim jsem vymýšlel a první návody psal pro zákazníky, sám. Počítače a elektronika, byly mou hlavní profesí, živilo mě to asi 26let. Dnes jsme v důchodu, v invalidním. A využívám toho, jako invalidní důchodce studuji na VŠ, na co dřív nebyl čas, v akademiii 3. věku. Ne kvůli nějakým titulům, ne kvůli povolání, do práce se už nechystám, ale už jen kvůli sobě.
Jana Mesarčová
Ano, fandím Vám, přeji radost z výsledků.
Iveta Tomčíková
Tento článek má od autorky poslední komentář z roku 2022? Nějak tomu nerozumím - je obnoven autorkou?
Iva Bendová
Dokonce z r. 2021...
Iveta Tomčíková
Hm...a uveden s dnešním datem Ivy?
Iva Bendová
... a v seznamu článků ho p. Jana Mesarčová ani nemá 🤔
Iveta Tomčíková
Jéje..., ale jak vidno, povšimly jsme si toho jen my dvě. Ostatní přečtou - kometují a neřeší zda je článek pár let starý. Asi by jsme měly držet krok s davem, co říkate Ivo? :-)
Iva Bendová
Sama bych si také nevšimla, původně jsem komentář připravený neměla 😉 Někdy si starý článek přečtu dobrovolně, když mě něco zaujme. Ony tu různě vyskakují. Ale obvykle pod svým původním datem.
Iveta Tomčíková
Ještě jsem se tu s tím za skoro dva roky co zde občas přispěju se svým dílkem nesetkala, hold každá máme jinou zkušenost. Ale asi to bude tak jak píšete, jste tu přeci jenom déle a více přispíváte svými články.
Ingrid Hřebíčková
Ivo a Iveto, já jsem si sice vůbec nevšimla, že je článek z roku 2021, ale není to ojedinělý případ. Článek Příběh starého poldy: Ťafka a bitva byl vytvořen 16.6.2026. Dnes je zde uveden znovu, podruhé po pár dnech. Článek paní Mesarčové Ivo v seznamu uvedený je. Klikněte si na její jméno, pak šipkama se dostanete k číslu 5 a tam je.
Jana Mesarčová
Vážené dámy, mrzí mne, že vás podle vašich reakcí, téma článku nenavedlo k věcné úvaze, nýbrž k řešení technikálií okolo dovyvěšení - článku. O tom, že je dovyvěšen, rozhodla redakce po té, kdy přestalo blokovat jeho puvodní zveřejnění sporné úvodní foto, které mohlo způsobovat diskusi v oblasti práv. O blokaci članku kvůli úvodní fotce jsem se dověděla nedávno, úvodní foto bylo vyměněno, a tím došlo k možnému následnému využití zbývajícího prostoru viset na hlavní straně. Děkuji Vám za pochopení. A mj. na portál přispívám více jak 12 roků, jsem už důchodkyně, myslím, že o životě něco vím. Přeji vám prima dny.
Iva Bendová
Děkujeme za vysvětlení a blahopřeji k více než 24 tisícům přečtení 😉 Pro Ingrid- myslela jsem to tak, že není v seznamu článků uveden ke konci, vzhledem k dnešnímu datu v úvodu. Každé proč má nějaké proto 😉 Berme prvotní dotaz Ivety T. jako zpestření. Jinak - ve svém okolí neznám nikoho, kdo by přišel k titulu jak slepý k houslím. Naopak, znám jeden případ, kdy po pěti letech dřiny, úsilí, publikování odborných článků v angličtině, finančních výdajů atd. zbyly jen oči pro pláč, jelikož ona soukromá univerzita neměla příslušnou akreditaci, jak vyšlo až časem najevo. Onu osobu to stálo místo vysokoškolskeho pedagoga, i když jiný platný titul v oboru /Ing./ i praxi měla.
Milan Pepo
No to je ono. Pamatuji si na přelomu šedesátých, sedmdesátých let kdo měl maturitu byl někdo. Tedy normálně respektovaný. Kdo měl titul... to už bylo něco ,,nad". Kupodivu si tihle lidé na nic nehráli. Tedy... znal jsem jen inženýra... a veterináře...Seděli jsme v jídelně, zkoušeli naší zabijačku a pili jsme pivo. Žádné titulování. Po vyučení jsem si udělal maturitu. No super. Nevím co se dnes dává dětem za maturitní vysvědčení. Přišel jsem domů, položil maturitní vysvědčení na stůl. Máma jen na to tak mrkla a povídá:,,No fajn, vem si to pryč ať si to nezamastíš a běž vykydat prasatům." Ve vsi jsem byl třetí kdo měl maturitu a šel jsem kydat prasatům. Přišla vysoká škola. Jedna a pak druhá. Magistr byl lékárník, učitelé titul neměli. To až po revoluci. Tak to ještě nějak šlo. Kdo měl diplom byl respektován. Než se to dle mně zvrhlo. Mluvím se studenty, učni... úroveň. Nezlobte se na mne... ale dnešní bakalář není nic jiného než dřívější výborný maturant. A dnešní maturant není nic jiného než dřívější výborný učeň. Takže titulování? Mám jej jen na poštovní schránce, kterou mi darovali kamarádi, když jsem dostavěl dům. Přijela auditorka. Píše závěrečnou zprávu a ptá se mně na titul. Tak ji odpovím... a ať tam nic nepíše, protože dneska se titulem honosí kdejaký pitomec. Začala se smát, že byť inženýrka je na tom stejně. Vzdělání, inteligence, není o titulech před a za jménem, ale o tom co má člověk v hlavě.
Vladimír Mrázek
Za dob mého mládí se říkalo: vysoká škola není žádný rychlokurz.
Věra Lišková
Někdy je vzdělání pouze formální. V devadesátých letech na střední školu, kde studovala dcera, nastoupilo několik starších policajtů, kteří potřebovali maturitu, kvůli platovému ohodnocení. Bylo jedno na jaké škole maturitu získají a tak studovali veterinu.
Michaela Přibová
Kdysi jsem si přivydělávala vyučováním italštiny na soukromé jazykové škole. Měla jsem např. ve třídě modelku, majitele pizzerie či ženu v domácnosti. Věřte mi, mákli jsme si všichni, aby něco uměli a já s přípravou učiva a abych je skloubila. A to byl "jen" kurz.
Ingrid Hřebíčková
Já jsem se rozhodla, už je to přes 20 let, si udělat výuční list kuchařky na soukromém učilišti. Kurz trval jeden rok, podmínkou k přijetí byla maturita na jakékoli škole, tudíž středoškolské vzdělání. Ale brnkačka to v žádném případě nebyla, museli jsme se učit všechny recepty, potraviny a nápoje, ekonomiku. Strávila jsem skutečně nad vařením celý rok. A to byl jenom výuční list kuchařky, žádný titul.
Jaroslav Čtvrtečka
Dnes je stále častěji vyžadován i ten výuční list, k maturitě, či titulu. Važte si ho! Středoškolák, či inženýr s výučním listem, není nic neobvyklého.
Marie Novotná
Hm. Na serveru theses jsem žádnou kvalifikační práci pí. Mesarčové nenašla... Takže to beru tak, že si paní autorka léčí malý mindráček rádobyvtipnou historkou. Asi nemá na to vystudovat, ať už znalostně na státní škole nebo finančně na soukromé. A ačkoliv jsem produkt státních vysokých škol/univerzit - UPOL a MU - nijak, na rozdíl od zdejších lopat, co vysokou školu viděli maximálně na obrázku, soukromé vzdělání nehaním :) Hrozně by mě zajímalo, jak víte, že je to k ničemu. Asi vysoká škola života, že ano... Tak jste si pěkně zanadávali na zkušenost, se kterou jste se nikdy nesetkali a můžete si jít před noční lehnout.
Olda Čepelka
VŠ autorky jsem si nevšiml, psala o inteligentních gymplácích. Ale já při četbě přeskakuju, tak to možná někde je. - U mě taky řada lidí pochybovala o titulu. Tys teď dělal v 74 letech VŠ? To jako univerzitu třetího věku, jo? To třeba taky, ale taky jsem absolvoval pět let studia a obhájil závěrečnou práci atd. Řádně odpracovaný titul - který ale nepoužívám, protože kvůli němu jsem nestudoval. .
Michaela Přibová
Jednou mi jedna paní vyprávěla, co pracovala na soukromé VŠ: My tu máme studenty, co neudělali zkoušku a už zaplatili další ročník. My teď nevíme co s nima. Mně to tenkrát v devadesátkách připadalo šílený.

JSTE TU POPRVÉ?

Přečtěte si, co všechno portál i60 nabízí.

Chcete na portál i60 přispívat vlastními články, povídat si na chatu, najít nové přátele či partnera v Seznamce?